Môže sa po vasektómii objaviť impotencia?

Vasektómia a impotencia

Vasektómia je chirurgický zákrok, ktorý odstraňuje spermie zo semena (ejakulátu).

Zákrok nemá žiadny vplyv na vašu pohlavnú výkonnosť, chuť na sex, ani na erekciu.

Vasektómia je zákrok, ktorý sa dá zvrátiť.

Podľa odhadov až 500 000 mužov v Spojených štátoch amerických ročne podstúpi vasektómiu. Toto číslo uvádza Americká urologická asociácia. Vasektómia je procedúra, ktorá zabraňuje spermiám zmiešať sa so semennou tekutinou. A bez spermií žiadna žena neotehotnie.

Spoločnou obavou mužov zvažujúcich vasektómiu je strach z impotencie, teda erektilnej dysfunkcie (neschopnosť udržať erekciu alebo ejakuláciu). Avšak riziko impotencie pri tomto postupe je veľmi zriedkavé. Podľa Medzinárodnej federácie gynekológie a pôrodníctva (FIGO), niektorí muži dokonca hlásia lepší sexuálny život po vasektómii, než pred ňou.

Ako sa vasektómia vykonáva?

Vasektómia je rýchly ambulantný postup, čo znamená, že nemusíte zostávať v nemocnici a ešte v ten istý deň odídete domov. Lekár vám môže odporučiť, aby si ste zobrali dva alebo tri dni voľna z práce, nedvíhali ťažké predmety a vyhli sa sexuálnej aktivite po dobu jedného týždňa.

Táto procedúra bežne:

 • trvá asi dvadsať minút alebo aj menej
 • prebieha v lekárskej ordinácii alebo ambulancii
 • nezanecháva stehy
 • zahŕňa použitie lokálnej anestézie

Bolesť je často popisovaná len ako minimálna. Podľa federácie FIGO iba 2 až 3 percentá mužov vykázali chronické bolesti alebo pocity nepohodlia po zákroku.

Prečo táto procedúra nespôsobuje impotenciu?

Najbežnejším postupom je perkutánna alebo neskalpelová vasektómia. Váš chirurg sa zameria na oblasť pod mieškom, známou ako vasdeferens. Vasdeferens nesie spermie, ktoré sa potom zmiešajú s ejakulátom. Lekár urobí dierku, aby vasdeferens zviazal. Toto je proces, ktorý neovplyvní erekciu a vašu schopnosť vyvrcholiť.

Erekcia a vyvrcholenie znamenajú:

 • stimuláciu nervov
 • zvýšenie prietoku krvi do penisu
 • vytvorenie svalových kontrakcií
 • mentálnu stimuláciu

Vasdeferens ovplyvňuje len spermie samotné, telo ich bude ale vytvárať naďalej. A keďže spermie sú bežným typom bunky, vaše telo ich absorbuje úplne prirodzene.

Je dôležité poznamenať, že ochrana pred tehotenstvom nie je po vasektómii okamžitá. Trvá tri mesiace alebo 20 ejakulátov, než bude ejakulát bez obsahu spermií.

Po troch mesiacoch budete musieť navštíviť lekársku ambulanciu, aby ste prítomnosť spermií  v ejakuláte otestovali.

Patrí impotencia k rizikám?

Ochorenie na erektilnú dysfunkciu po vasektómii je veľmi zriedkavé. Najvýraznejšia väzba medzi vasektómiou a erektilnou dysfunkciou je tá mentálna. Depresia i stres môžu spôsobiť erektilnú dysfunkciu. Tieto pocity sa môžu sa môžu zmiešať so sexuálnymi pocitmi. Ak máte obavy z erektilnej dysfunkcie a vasektómie, môžete nájsť duševnú pohodu poznaním, že medzi nimi nie je takmer žiadna spojitosť.

Lekári vykonávajú vasektómiu už od konca 19. storočia. Viac ako storočie trvajúci výskum nepreukázal žiadne dôkazy o spojení vasektómie s impotenciou.

Viac info o tabletkách na potenciu na: https://www.erekciablog.sk/tabletky/tabletky-na-potenciu/

Vasektómia a impotencia

Podľa federácie FIGO má z 1000 mužov, ktorí podstúpili vasektómiu, v priemere len 1.9 impotenciu. Na porovnanie, medzi 1000 mužmi bez vasektómie je v priemere 1.7 z nich postihnutých impotenciou.

Operatívne zákroky týkajúce sa erektilnej dysfunkcie zahŕňajú oblasť prostaty a bedier. Vasektómia vôbec nezahŕňa penis, semenníky alebo vnútorné orgány.

Čo sa po vasektómii nestane

Existujú i ďalšie mylné predstavy a obavy z vasektómie a jej vedľajších účinkoch. Pritom jediné, čo vasektómia znamená je fakt, že ejakulát nebude obsahovať spermie a neumožní tak vajíčko oplodniť. Spermie tvoria len tri percentá vášho ejakulátu. Chýbajúce spermie po vasektómii nespôsobia žiadnu zmenu týkajúcu sa vzhľadu, chute alebo množstva ejakulátu.

O vasektómii taktiež platí:

 • neovplyvní maskulinitu alebo sexualitu
 • neovplyvní hladinu testosterónu
 • nezmení objem vášho ejakulátu
 • nespôsobí poškodenie iných pohlavných orgánov
 • nespôsobí silnú bolesť
 • nepredchádza pohlavne prenosným chorobám

Podľa výskumu univerzity v Iowe bola tiež vylúčená možnosť, že by bola vasektómia spojená s rakovinou prostaty.

Ak máte konkrétne otázky alebo obavy, obráťte sa na svojho lekára. Pred zákrokom sa budete cítiť určite uvoľnenejšie, keď dostanete aj od neho odborné záruky.

Riziká spojené s vasektómiou

Vasektómia je len menším zákrokom, ale existujú i riziká, ktorých si musíte byť vedomý. Ak by sa po zákroku vyskytla infekcia, krvácanie alebo prudká bolesť, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Medzi niektoré bezprostredné problémy po vasektómii patria:

 • krvácanie v miešku alebo z rany
 • krv v ejakuláte
 • podliatiny v miešku
 • infekcia v okolí rezov
 • mierna bolesť
 • opuch

Medzi problémy dlhodobého charakteru, hoci sa nevyskytujú často, zaradzujeme:

 • pretrvávajúca bolesť
 • nahromadenie tekutín v semenníku, čo spôsobuje bolesť pri ejakulácii
 • tehotenstvo v dôsledku zlyhaniavasektómie
 • opuch šurka

Dokáže odstránenie vasektómie ovplyvniť impotenciu?

Tak ako vasektómia nie je príčinou erektilnej dysfunkcie, tak rovnako ani jej zvrátenie nemá na ňu žiadny vplyv. Či už s funkčnou alebo odstránenou (reverznou) vasektómiou, produkcia testosterónu v tele ostáva nemenná.

Odstránenie vasektómie je chirurgickým zákrokom, ktorý je založený na opätovnom pripojení rezných koncov vasdeferensu. Podľa Americkej urologickej asociácie až 10 percent mužov podstupujúci vasektómiu uvažuje, že v budúcnosti si ju nechá odstrániť.

Táto procedúra trvá dlhšie než vasektómia samotná, pretože zahŕňa viac krokov. Reverznú procedúru vasektómie si môžete nechať urobiť i desiatky rokov po vasektómii.

Rovnako ako je dôležité zvážiť všetky dôsledky vasektómie, je potrebné podobne myslieť pri rozhodnutí ju odstrániť. Zatiaľ čo možnosť zrušenia vasektómie je určite upokojujúca, pri jej častom opakovaní sa miera úspešnosti zákroku znižuje.

https://www.youtube.com/watch?v=MOaL93xoHRk